ul. Kazimierza Wielkiego 5, Zielona Góra
Zakończyłem pisanie w tym roku. Chciałem Państwu ( Wszystkim czytelnikom) bardzo podziękować za odwiedziny na tej stronie. Również chciałem podziękować za maile. I właśnie w związku z mailami, jest ten dzisiejszy wpis. Niestety nie posiadam sekretarki, która odpowiadała by na Wasze sugestie. Postaram się jednak odpowiedzieć na wiele tematów. Jest to jednak tylko moja opinia, a tematy poruszane tylko tematami do dalszego zgłębiania. Wielu z Was pisze, krótkie, dziękuje i to jest motywacja do dalszej pracy. Cenie sobie bardzo uwagi krytyczne, choć czasami nie merytoryczne, ale pokazujące inny punkt widzenia. Zawsze można dany wpis podważyć a będzie wtedy temat do polemiki.
Ostatki wpis wzbudził wiele kontrowersji dotyczący Orlenu. Można wiele rzeczy mu zarzucić ale cyfry nie kłamią. Kiedyś w latach 80-tych poprzedniego stulecia zostałem mgr. inż. Budowy Maszyn ze specjalizacją Samochody i Ciągniki. Wtedy sobie myślałem jako młody inżynier, "kiedy znikną samochody napędzane paliwem ropopochodnym". Teraz, 40 lat później dalej one są. Dalej marzy mi się ( myślę że jesteśmy blisko), że stacji benzynowych nie będzie. Tak też myślę o biznesie paliwowym. Od wielu lat jeżdżę samochodem hybrydowym.
Wiele kontrowersji budzi również Unia. Dalej podtrzymuję zdanie o pieniądzach z tej instytucji. Polska dostała kawałek tortu z Unijnego budżetu wartego 1,8 biliona euro. Ja to traktuje jak 500+ od Niemców. Bardzo mnie się podoba struktura Unijna, ale jednak tam też potrzeba wielu zmian. Porównując te sytuacje, Polskie próby veta można porównać do protestów kobiet przeciwko aborcji. Dostajemy fundusze ( młodzież dostaje 500+) jednak gdy chodzi o coś ważnego, demonstrujemy niezadowolenie. ( Nie dla każdego, pieniądze są najważniejsze na szczęście). Oczywiście (mimo że popieram kobiety) szopka z aborcją, z Veto i wiele podobnych spraw ukrywa te ważne procesy ( nie przygotowanie kraju do pandemii, śmierć prawie 60 tysięcy Polaków w Listopadzie. Unia została zdominowana przez Niemcy. Ostatnim krajem który się próbował znaleźć była Anglia. Dawała więcej do budżetu niż brała, a to informacja, że zyskiwała w wielu frontach ( znacie moją teorie opisaną w historii, Ten zyskuje na Unii kto daje do budżetu kasę a ten co bierze to tylko dryfuje) Na granicy niewydolności jest już Francja. Moim zdaniem w najbliższym czasie usłyszymy o problemach budżetowych tego kraju. ( to kolejny kraj który ma byłego bankiera we władzach Macron) Hegemonia Niemiec to coś nieuniknionego, ale dobrze, jest jak pozostali mają usta nad wodą. Mimo tego wszystkiego Unia jest potrzebna, ale jak będzie tylko jeden dzień, że Niemcy nie zarabiają na tym biznesie to nie miejmy złudzeń, Unia się rozleci. Potrzebna jest współpraca. Na drugim biegunie i o tym mało kto wie i słyszał powstała RCEP. To największa na świecie strefa wolnego handlu. Podwaliny pod nową Unię. Powstała 15 Listopada. W naszych mediach o tym cisza ale poczytajcie na innych, ponieważ to twór większy od Unii Europejskiej, pięciokrotnie. Chiny zrównały się gospodarczo z USA. Tak amerykanie zaspali. Jednak Chiny to kraj, który jest jeszcze słaby militarnie. Jak urośnie nie tylko gospodarczo ale i militarnie, to będziemy mieli dwie zwalczające się siły a to dobrze dla światowego pokoju nie wróży. Chińskie podejście mnie się bardzo podoba. Powinni się uczyć tego nasi politycy, grający od wyborów do wyborów. Myślą na 50, 100, 200 lat do przodu. Gdy w ich historii Europa ich prześcignęła i trwa to już ponad 100 lat, to Chińczycy mówią, że jest to chwilowo.
Nie reklamuje, na stronie książek ale mam swoich ulubionych autorów, a na temat strategii geopolitycznej jest jeden co pisze bardzo ciekawi. To Jacek Bartosiak. Jestem często na jego wykładach, ponieważ uruchamia we mnie ciekawość nie tylko z punktu widzenia ekonomicznego ale i historycznego.
Mamy jeszcze za sąsiada Rosję. Rosja jest zawsze, biedna ale silna militarnie i o tym należy pamiętać
To jest miejsce na Polskę. Nasz kraj ma potencjał. Ma inteligentnych ludzi, jeszcze nie zepsutych darowiznami. Ale nie ma polityki wschodniej ( z Rosją dramat) brak polityki zachodniej ( Niemcy wszystkiemu winni) za kolejne 30 lat z takim podejściem do Naszego kraju, Polski nie będzie. Jeżeli tego nie zmienimy. Sojusznik na którym opieramy swoje bezpieczeństwo słabnie. Pamiętacie tytuły gazet "Gorąco na Bałtyku" kiedy rosyjskie samoloty zademonstrowały siłę amerykańskiemu statkowi. Moim zdaniem psujemy wszystko co można , swoją walutę, swoją gospodarkę swoich ludzi. W konstytucji jest zapisane wiele zakazów, które ktoś kiedyś wymyślił dla kraju, ale nikt tego nie respektuje. Moim zdaniem. produkcja pieniądza, zadłużanie kraju, powinno być zakazane, pod karą więzienia. Polska jest potwornie zadłużona ale nikt się tym nie martwi. Zadłużamy się dalej. W takim razie co małe żuczki mogą robić ? Rozwijać się, uczyć się i optymistycznie do tego podejść. Aby inni którzy tak zrobią nie podeszli pod nas.
Tu doszliśmy do pytań o inwestycje. Dla mnie najważniejszą sprawą jest w czym liczyć zyski. Odpowiedz jest prosta, w walucie która nie jest produkowana. Warto nad tym się zastanowić. Tu dochodzimy do walut cyfrowych. Moim zdaniem warto mieć je w portfelu. Oczywiście, jest to waluta jak wszystko, podlegająca trendom. Na przykład BTC/USD wzrósł od 2009 roku 19376 procent. To informacja jak była w tym czasie realna inflacja. Nie kupował bym krypto walut jednak dziś ponieważ, ten rok kończy pewien cykl gospodarczy. Natomiast wzrost BTC/USD był w rejonie 100 procent. Jednak ta waluta ma cechy złota. Mamy jej określoną ilość. Podobnie wygląda ze złotem. Jednak na dziś wystarczy tych morałów. Liczę, że te informacje wpłyną na Państwa postrzeganie ekonomii i zrobią Państwo z nich pozytywny użytek, aby inni nie zrobili użytku z Was. Cdn.
Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor AW Advise nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody autora jest zabronione.